Servis
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kolem hvězdy KIC 8462852 obíhá něco podivného

Goto down

Kolem hvězdy KIC 8462852 obíhá něco podivného Empty Kolem hvězdy KIC 8462852 obíhá něco podivného

Odoslať pre Admin 18th októbra 2015, 18:04

Kolem hvězdy KIC 8462852 obíhá něco podivného
Vesmírný teleskop Kepler si všiml u relativně blízké hvězdy velkého záhadného tělesa, které prochází před ní. Jednou z hypotéz by mohlo také být, že se jedná o uměle vytvořený objekt vyspělou civilizací.Vesmírný teleskop Kepler se snaží nalézt planety u jiných hvězd, tzv. exoplanety, tranzitní metodou. To znamená, že zaznamenává mírný pokles jasnosti hvězdy, pokud mezi ní a Zemí prochází akorát planety. Tato měření mohou informovat vědce o oběžné době exoplanety, její velikosti a dokonce i tvaru.

Podle Discovery News je tato hvězda s označením KIC 8462852 vzdálená od Země pouhých 1500 světelných let a zdá se, že kolem ní obíhá nějaký nepravidelný objekt v nepravidelných intervalech. Kepler pozoroval tyto podivné tranzity 4 roky.Vědec Tabethy Boyajian z Yale University prohlásil, že ještě nic podobného u této hvězdy nepozorovali. Bylo to opravdu divné. Původně si mysleli, že to mohly být chybná data, nebo nějaký pohyb teleskopu, ale vše bylo nakonec vyloučeno.

Výzkumný tým zaměřil svou pozornost na dva zvláště zajímavé tranzity. Jeden, při kterém došlo k poklesu jasnosti hvězdy až o 15 % a druhý, kde byl pozorovaný zvláštní záblesk poklesu jasnosti, který by možná mohl naznačovat shluk objektů. Tyto objekty by ale musely být opravdu velké, aby mohlo docházet k tak výraznému poklesu jasnosti, který byl detekován teleskopem.Při dalším zkoumání bylo zjištěno, že takové objekty by nemohly být vysvětleny tím, že by byly součástí nějakého prachového disku kolem hvězdy. To už je pravděpodobnější, že byly vytvořeny nějakou velkou planetární kolizí. Vědci si myslí, že jediným přirozeným scénářem, který by stál za úvahu, je, že by se mohlo jednat o objekty z velkého shluku komet. Velmi blízká hvězda mohla narušit trajektorii blízkých komet, ale vědci stejně připouští, že to není zcela korektní vysvětlení toho, co je pozorováno.

Vzhledem k tomu, že je tento jev velmi těžké přirozeně vysvětlit, došlo samozřejmě na řadu spekulací, které hraničí až s lidskou fantazií. Jednou z nich je například to, že by se mohlo jednat o nějaký objekt, který byl postaven vyspělou civilizací. Vědci to sice nevylučují, ale stejně je to až ta krajní hypotéza, která by připadala v úvahu, pokud se to nedá jinak vysvětlit.Další krok pro rozluštění záhadného objektu u hvězdy KIC 8462852 zahrnuje průzkum této oblasti na rádiové signály, které by mohly naznačovat přítomnost nějaké vyspělé společnosti. Zdá se tedy, že průzkum tohoto systému bude nadále pokračovat, aby se tato hypotéza potvrdila nebo vyvrátila, případně našlo nějaké jiné vysvětlení tohoto jevu.


Vypadá to jako dílo civilizace, žasnou vědci
Hvězda KIC 8462852 nacházející se 1481 světelných let od Země mezi souhvězdím Labutě a Lyry se během okamžiku stala jedním z nejzáhadnějších objektů v naší galaxii. Nejde však ani tak o hvězdu jako takovou, nýbrž o to, co ji obíhá. O objekty, které by tam dle znalostí současné vědy vůbec neměly být. Zdají se být vytvořené mimozemskou inteligencí.


„Když mi poprvé ukázali ta data, úplně mě fascinovalo, jak šíleně to vypadá. Mimozemšťané by měli být vždy tou poslední hypotézou, kterou byste měli zvažovat, ale tohle vypadá tak, jak byste očekávali, že bude mimozemská civilizace (z takové dálky pozn. red.) vypadat,“ připustil v rozhovoru pro magazín The Atlantic astronom Jason Wright z Pensylvánské státní univerzity.Nepravidelný tvar napovídá tomu, že zmiňované objekty „tam nahoře“ nejsou dlouho. Buď by je totiž vzájemné srážky zakulatily, anebo by je k sobě přitáhla a pohltila zmíněná hvězda.

Tohle nejsou zárodky planet 

Mezihvězdný dalekohled Kepler pátrá po takzvaných exoplanetách, tedy planetách mimo naši sluneční soustavu. Dělá to tak, že pozoruje malé šmouhy (stíny), které exoplanety při průletu kolem svých hvězd vytvářejí, tedy když hvězdu částečně zakrývají.To, co pravidelně vytváří stín při průletu kolem KIC 8462852, ale planetou není. Jedná se o shluk mnoha těles kroužících po orbitě v těsné formaci. To by samo o sobě nebylo až tak neobvyklé, kdyby se jednalo o mladou hvězdu. V takovém případě, by se dalo usuzovat, že jde o zárodky budoucího planetárního systému.Ono se ale o mladou hvězdu nejedná a pozorované předměty navíc neobklopuje ani mezihvězdný prach, jak je v těchto případech obvyklé.


Moudřejší budeme v lednu. Napoví SETI

„Nikdy jsme nic takového neviděli. Bylo to opravdu podivné. Nejdřív jsme si mysleli, že je to chyba přístrojů, nebo máme špatná data, ale všechno jsme prověřili,“ cituje server MMN.com Tabethu Boyajianovou z Yale University.Poslední objev dalekohledu Kepler už zaujal astronomy věnující se projektu SETI, který pomocí pátrá po signálu inteligentních bytostí z vesmíru. Vedení projektu už rozhodlo, že natočí radioteleskopy směrem ke hvězdě KIC 8462852. Naslouchat začnou v lednu tohoto roku.


Naposledy upravil Admin dňa 27th októbra 2015, 08:05, celkom upravené 1 krát.

Admin
Admin

Počet príspevkov : 33
Join date : 15.07.2014

https://servis.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Kolem hvězdy KIC 8462852 obíhá něco podivného Empty Re: Kolem hvězdy KIC 8462852 obíhá něco podivného

Odoslať pre Admin 27th októbra 2015, 08:05

Internet zaplnily informace o objevu kosmickým dalekohledem Kepler, který snad dokonce odhalil mimozemské civilizace. Tentokrát se tomu nijak nesmějeme, protože jednou by to právě takhle mohlo vypadat. Objev je skutečně mimořádný, protože poprvé byly pozorovány nepravidelné změny jasnosti, a to u hvězdy KIC 8462852, kterou něco zakrývá a planeta to není. O odborný názor na celou událost se s námi podělil Dr. Petr Kabáth ze Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR.

„Kepler pozoroval skutečně jedinečný systém, který mezi daty Keplera nemá obdobu. Výzkumný tým vyloučil spoustu možných fyzikálních vysvětlení (např. hvězda s diskem kolem sebe) a především vyloučil technické efekty detektoru a přístrojů. Nejpravděpodobnější vysvětlení je rodina exokomet, které jsou přítomny kolem hvězdy. Další pozorování jsou každopádně nutná,“ komentuje Dr. Kabáth.

Co to vlastně kosmický dalekohled Kepler objevil?
Už mnohokrát se stalo, že lidé byli podobným objevem rychle strženi do víru fantaskních teorií. I tady ale platí pravidlo, že je třeba stát při zemi a uvažovat racionálně. Dr. Kabáth to komentuje takto: „Kepler pozoroval skutečně jedinečný systém, který mezi daty Keplera nemá obdobu. Výzkumný tým vyloučil spoustu možných fyzikálních vysvětlení (např. ´background binary´, Be hvězdu s diskem) a především vyloučil technické efekty detektoru a přístrojů. Systém hvězdy KIC 8462852 je zajímavý a jedinečný tím, že ho nelze jednoduše vysvětlit proměnností hvězdy, planetou atd. Nejspíš se ovšem bude jednat o nějaký přírodní jev. Nejpravděpodobnější vysvětlení je rodina exokomet, které jsou přítomny kolem hvězdy (pozn.: tak jako pro planety u jiných hvězd než u Slunce používáme pojem exoplaneta, tak pro komety v jiných planetárních soustavách používáme pojem exokometa). Motto nyní zní ´pozorovat, pozorovat a pozorovat dál´.“

Na otázku proč jsou další pozorování tak nezprostředně nutná, odpověděl Dr. Kabáth těmito slovy: „Například proto, že pokud by se podařilo pozorovat okolí hvězdy a najít prachový disk či prach samotný, hypotéza o exokometách by se dala spíše potvrdit. Do projektu se nyní zapojí také program SETI. Ostatně myšlenka, že by to byla přeci jen známka civilizace, je zajímavá, ne? A když ne dnes a u tohoto systému, tak jednoduše nějak takhle se to jednou zřejmě potvrdit může. Tak proč o tom nepřemýšlet už nyní?“Proč zpráva zastínila ty jiné, neméně zajímavé?

A trochu spekulace, proč všichni píší o exocivilizacích... Protože SETI a další projekty hledají jevy, které se vymykají periodicitě. Většina jevů jako proměnnost atd. je více či méně periodických, případně jednorázových (jako např. supernovy), ale lze je vysvětlit přírodním mechanismem. SETI hledá zajímavé neperiodické systémy, které by mohly vykazovat v konečném důsledku i známky toho, že se někdo snaží komunikovat, případně známky civilizací, které umějí stavět velké kosmické struktury kolem hvězd atd. Zapojení SETI do sledování tohoto systému tak pochopitelně vyvolala spoustu rozruchu, i když se mezitím ve vesmíru podařilo prozkoumat a objevit několik dalších zajímavých objektů i jevů.

Ať je však pravda jakákoliv, rozhodně není od věci se racionálními úvahami nad pozorovatelnými projevy činností mimozemského života zabývat. Existují dokonce vědecké články, které se věnují vlivu struktur nepřírodního charakteru, tj. postavených civilizacemi, na vliv světelných křivek hvězd, spekter apod. Ovšem zatím žádná taková struktura nebyla potvrzena. A jsme zpět u pozorování Keplera. Proto objev nepravidelností v poklesu jasnosti hvězdy KIC 8462852 vzbudil takový rozruch.

Admin
Admin

Počet príspevkov : 33
Join date : 15.07.2014

https://servis.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.