INTEL potvrzuje vážnou chybu v procesorech HASWELL i BROADWELL

Goto down

INTEL potvrzuje vážnou chybu v procesorech HASWELL i BROADWELL Empty INTEL potvrzuje vážnou chybu v procesorech HASWELL i BROADWELL

Odoslať pre Admin za 14th augusta 2014, 09:58

TSX Haswellu a Broadwellu může způsobit kritické selhání, Intel jej vypne

Intel potvrdil, že implementace TSX instrukcí na procesorech řady Haswell a Broadwell není zcela bezchybná a může působit závažné softwarové potíže. Nadcházejícím modelům těchto řad proto TSX vypne.

TSX (Transactional Synchronization Extensions) instrukce procesorů Haswell a Broadwell měly přinést výrazné nárůsty výkonu a efektivity u softwaru, který je podporuje a umí dobře využít. Přestože je Haswell již nějaký ten pátek na trhu, nestihly se zatím aplikace využívající TSX rozšířit - softwaroví vývojáři zatím s těmito možnostmi experimentují. Během experimentů vyšlo najevo - a Intel tuto informaci následně potvrdil v oficiální erratě i médiím - že implementace TSX u těchto procesorů obsahuje závažný bug, který může způsobit „kritické selhání softwaru“ případně „neočekávané chování systému“.

Intel situaci řeší aktualizací mikrokódu, který je distribuovaný jako součást nových BIOSů základních desek. Ten prostě podporu TSX vypne, takže k problematické situaci nedojde čistě proto, že se procesor bude tvářit jako TSX-nepodporující. Vývojářům, kteří chtějí s TSX nadále experimentovat, se samozřejmě doporučuje update mikrokódu / BIOSu neprovádět, jinak se o podporu těchto instrukcí připraví.

Bug se netýká pouze procesorů Haswell, ale i nadcházející generace Broadwell. Výrobce potvrdil, že toto zjištění není důvodem k odkladu novinek (které před pár dny oficiálně potvrdil investorům a uživatelům). K vydání Haswellů-EP a Broadwellů dojde, pouze budou mít tuto funkcionalitu vypnutou podobně jako dosavadní Haswelly po aktualizaci BIOSu. Definitivní opravu přinese nová revize procesorů Broadwell - orientační datum jejího dokončení nebo uvedení ale Intel nenastínil.

Z potřeby hardwarového řešení mimo jiné vyplývá, že problém nepůjde odstranit softwarově (tzn. tak, aby stávající procesory mohly TSX využívat a zároveň nedocházelo k chybám), takže u všech Haswellů a již hotových modelů Broadwellu zůstane podpora TSX instrukcí definitivně deaktivovaná.

Admin
Admin

Počet príspevkov : 33
Join date : 15.07.2014

Zobrazit informácie o autorovi http://servis.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.